Feeds:
Wpisy
Komentarze

Posts Tagged ‘Gann’

Zapraszam na prognozę notowań WIG20, DJIA, S&P i DAX opartą na astrologii finansowej i technikach Gann’a do serwisu AstroElliott.pl.

Gratis odpowiedź na pytanie zadane na dowolny temat. Szczegóły na stronie.

pzdr

Syriusz 20.09.2010 2.51

Read Full Post »

Zapraszam do lektury Aspektów, czyli prognozy rynków fiansowych opartych na astrologii finansowej.

pzdr

Syriusz 2.08.2010 2.21

Read Full Post »

Zapraszam na prognozę finansową indeksów WIG20, DJIA, S&P500 i DAX „między zaćmieniami”

pozdrawiam

Syriusz 5.07.2010 3.13

Read Full Post »

Aspekty 1 – 7.12.2008

Polski rynek uwzględnił moje prognozy zawracając w czwartek. Reszta świata nie przejęła się zbytnio ani kosmicznymi układami, ani zamachami w Bombaju. Reakcje mogły tez opóźnić święta w Stanach. Jak pisałem w zeszłym tygodniu z nawrotkami Urana trzeba uważać, gdyż jego działanie jest zmienne i może być  krótkotrwałe.

Poniedzałek rozpoczniemy byczą koniunkcją Wenus i Jowisza z dochodzącym do nich Księżycem pod koniec sesji. Ten przyjemny i rozleniwiający aspekt sprzyja zgodzie i harmonii, co może przenieść się na brak walki. Lepiej, żeby szansę wykorzystały europejskie byki, gdyż godzinę po rozpoczęciu sesji w USA Księżyc wchodzi w jałowy bieg co rozsądkowi inwestorów za bardzo nie służy. Dzisiejsza sesja na miedzi może spowodować zwroty.

Przez kolejne dni niewiele się będzie działo. We wtorek nawet Księżyc trzymał się będzie z dala od spraw ziemskich oznaczający kontunuację trendu lub boczniaka.
W środę Luna przypiecze byczym sekstylem satelicjum w Strzelcu, co może zdynamizować handel i dać radość giełdowym wojownikom.
Czwartek minie pod wpływem pustego kursu Księżyca co oznacza nudę lub chaos. Niestety, jałowy bieg po ingresie Plutona w Koziorożca może trwać teraz po kilkanaście godzin.

W zależności od tego, które planety są głównymi rozgrywającymi zakładam dwie wersje:
1.przy dołku na trygonie JU/SA 21.11 kreślimy trend wzrostowy przerwany na krótko  uranicznym wahnięciem z możliwością załamania na przełomie tygodnia,
2.przy szczycie na ingresie Plutona i zwrotach Urana 27.11 kontunuujemy lot na południe, żeby w przyszłym tygodniu stracić przyczepność. Ta jest moja ulubiona.
Jeśli dzisiejsza koniunkcja WE/JU nie poprawi nastrojów (a na razie tego nie widać), to v.2 jest wg mnie wiodąca.

Tydzień rozpoczęliśmy aspektem harmonii, a zakończymy mocnym akcentem kłótni, agresji i wrogich wypowiedzi. Będzie to preludium do tego co nas czeka w przyszłym tygodniu. Słońce w koniunkcji z Marsem i Merkury w kwadracie do Urana zapowiadają niezłą dynamikę i zmienność, a że po raz kolejny uaktywniona zostanie opozycja Saturn  – Uran, co to banki rozbija, misiowato widzę przyszły tydzień.

1.12.2008
WE kon JU 9.44
SU par JU 22.16

5.12.2008
ME kwa UR 6.52
SU kon MA 23.03

6.12.2008
ME kwa SA 20.13

7.12.2008
ME tryg NE 5.37

VOC
1.12 16.43 – 2.12 7.44
4.12 3.14 – 19.23

pozdrawiam

Syriusz
1.12.2008 10.45

Read Full Post »

Aspekty 15 – 22.09.2008

W zeszłym tygodniu przedstawiłem dwie wersje wydarzeń – jedną kończącą spadki i drugą zakładającą krach. Spełniła się wersja mniej przeze mnie preferowana, czyli załamanie rynków. Co dalej? W tym momencie przyszła mi do głowy scenka z Pulp Fiction, kiedy to zakończony został nędzny żywot Zed’a, a Marsellus Wallace i Butch  nie musieli się obawiać o swoje tyłki:

– Wszystko OK?

– Nie. Kurewsko daleko od OK.

– Co dalej?

– Co dalej? Powiem Ci co dalej …

 

Tez chciałbym Wam powiedzieć co dalej. Niestety nie posiadam takiej mocy sprawczej jak Marsellus Wallace, jedyne co mogę powiedzieć to kurewsko daleko od OK. Oczywiście w sensie długoterminowym i astrologicznym. Opozycja Saturn – Uran symbolizuje konieczność zmian starego porządku, przeprowadzone w sposób gwałtowny i brutalny. Ostatnio dowiedziałem się, że słowo rewolucja (zanim nadano mu kontekst polityczny) zostało stworzone na potrzeby astrologii.

 

Powróćmy jednak na parkiet. Abstrahując od Lilith, której stellium przygrzewało sekstylem, aspektem łagodnym i krótkotrwałym (4 października będzie kwadratura Urana i Lilith!), astrologicznej bezpośredniej przyczyny załamania należy upatrywać w pełni na Uranie. Uran działa krótkotrwale, lecz bardzo radykalnie. Przy założeniu, że w pełnię zaplątany został  kwadraturą Pluton, teza o krótkotrwałości tego wydarzenia odpada, a część radykalna ulega intensyfikacji. Pluton wydobył na światło dzienne przynajmniej ogromne straty amerykańskich banków i tajemnicę Kim Dong Ila. Trygon Jowisza z Saturnem, pod postacią interwencji rządu USA dotyczącej banków zadziała, lecz tylko na początku tygodnia. Wynika z tego, że klimat jaki nadają zewnętrzne planety jest zdecydowanie spadkowy.

Małe planetki w tym tygodniu tworzą optymistyczne aspekty, lecz mam wątpliwości, czy trygony Wenus i Merkurego do Neptuna zdołają dodać wiary inwestorom. W normalnym układzie można to tak odczytać, lecz to co się dzieje na rynkach normalne nie jest. Tak tez było w końcowej fazie hossy, kiedy krytyczne aspekty wynosiły indeksy na szczyty i żadne zasady nie obowiązywały. Neptun to zarówno nadzieja, jak i rozpacz. Dalsze zmiany mogą związane być z ropą lub inflacją (zwroty na ropie, stopy procentowe?). Tydzień kończy kwadrat Słońca do Plutona, czyli mega przeciążenia, raczej w negatywnym sensie.

Jutrzejszy dzień niesie nadzieję, lecz byłbym bardzo ostrożny jeśli chodzi o trwałość odbicia (jeśli będzie).

 

W przyszłym tygodniu Aspekty już poparte będą analizą Gann’a i linii planetarnych, od miesiąca bowiem jadę tylko na astrologii z powodu kłopotów technicznych.

 15.09.2008

ME kon WE 3.37

Pełnia na Uranie 11.13

 17.09.2008

WE tryg NE r 15.58

20.09.2008

ME tryg NE r 5.20

 21.09.2008

SU kwa PL 5.46

 VOC

15.09 21.03 – 23.39

18.09 0.26 – 2.56

 

 

pozdrawiam

 

Syriusz

 

16.09.2008 14.03

 

 

 

 

Read Full Post »

Aspekty 25 – 30.08.2008

Co prawda ja na urlop nie wyjeżdżam, lecz niestety to co zaserwuję powinno być zatytułowane miniAspekty. Dzień, w którym w komentarzu wspominałem o pisaniu głupot zaowocował masakrą wspaniałego Windowsa, utratą wykresów i danych. Zatem dzisiejsze Aspekty będą totalnie z nieba, bez wsparcia Gann’a, linii planetarnych, ani nawet programów astrologicznych, z których zwykle korzystam. Pojedźmy zatem trochę inaczej.

Koniec zeszłego tygodnia minął pod znakiem koniunkcji ME/WE zbliżającej się opozycją do Urana. Powyższy aspekt wraz z „miłym” Księżycem skłonił mnie do napisania o byczym machaniu szabelką. Piątkowe fajerwerki były imponujące, lecz czy jest szansa na ich kontynuację?. Uściślenie opozycji ME/WE – UR nastąpiło w weekend. Przy braku dalszych pozytywnych aspektów może to oznaczać wyczerpanie potencjału wzrostowego. Uran lubi niespodziewanie zawracać kierunki, a w poniedziałek powyższa opozycja będzie aktywna poprzez Księżyc, toteż radzę zapiąć pasy i przygotować się na rollercoaster.

Pierwsze godziny wtorkowej sesji mogą być dynamiczne, raczej na szorty, później nuda lub konsekwencja. W środę do kwadratury z Plutonem podążał będzie Merkury (uściślenie w czwartek w nocy), a dzień później to samo zrobi Wenus. Powyższe aspekty raczej pozytywnie na inwestorów nie działają. Pluton daje ekstrema, toteż powinno być arcynudnie lub megaciśnieniowo. Zwróciłbym uwagę na ropę i miedź, jako towary zarządzane przez powyższe planety, może być to bowiem moment zwrotów.

Brak poważniejszych aspektów przez pierwszą część tygodnia działa zarówno na korzyść bysiów, jak i misiów, co równie dobrze może oznaczać boczniaka.

Na korzyść rogatych działa mocna piątkowa sesja, uściślający się powoli trygon Jowisza i Saturna, i co chyba najważniejsze – wyjście Merkurego i Wenus z rzeźniczej zony rozciągającej się pomiędzy Saturnem i Uranem.

Misiaki wsiadły do swojego pociągu na zaćmieniach i teoretycznie stacji docelowej jeszcze nie osiągnęły.

Mój całkowicie subiektywny zakład wirtualny bez AT zakłada ubieranie się w szorty w poniedziałek i nerwowy rozwój sytuacji. W tym tygodniu na początkach i końcach sesji aktywne będą Jowisz i Pluton co może przełożyć się na „wesołe” luki i fixing. Tydzień zakończy nów (30.08.2008 21.57) w okolicach Saturna i jeśli się mylę co do powyższego zakładu, tam miśki powinny kupić bilet na południe. Jeśli się nie mylę, to powinniśmy nabrać tempa.

pozdrawiam

Syriusz

25.08.2008 2.17

 

Read Full Post »

Aspekty 4 – 10.08.2008

Zaćmienie niby za nami, lecz warto obserwować geopolityczn news’y, bowiem to co w okolicy eklipsy się „rodzi” powinno zaważyć na dalszym losach globu.

W zeszłym tygodniu obstawiałem początek tego tygodnia jako zwrotniczy. Wydarzeń w Kosmosie niezbyt wiele, ale za to jakże dynamicznych. Jutro Mars utworzy opozycję z Uranem. Burze i wiatry których jesteśmy świadkami bardzo ładnie wpisują się w ten aspekt, a huragany nabieraja mocy. Piorunów tylko brakuje. Obserwując pogodę możemy wyobrazić sobie jutrzejszą sesję. Obie planety odpowiedzialne są za ogromną dynamikę, a Uran za nie mniejszą zmienność i nieprzewidywalność. Warto zapiąć pasy i przygotować się na ostrą jazdę. Na wielu indeksach, ropie i złocie w dniach 4-6 sierpnia Gann Square’y pokazują zwroty, które powinny przekształcić domysły co do sytuacji na rynku w „pewną” interpretację. Trzy minuty później Merkury utworzy opozycję z Neptunem, czyli zdrowy rozsądek kontra złudzenia. Oczywiście jak Neptun to ropa naftowa (zwroty), inflacja i fałszywe informacje wywołujące bądź euforie, bądź panikę. Cały dzień można interpretować jako „podjęcie nieoczekiwanych i gwałtownych działań na podstawie fałszywych przesłanek”. Oba aspekty są nieharmonijne i trudno mówić o dobroczynnym działaniu. W następnych dniach niebo nie wygląda źle, a i Księżyc zbytnio nie bruździ, co daje szanse na wzrosty. Uran z Marsem dają dobry dzień na atak lotniczy i terrorystyczny i rebelie, mogą wywołać zdarzenia związane z nowoczesnymi środki komunikacji (metro, samoloty) i telekomunikacją.

Reasumując, Gann w połączeniu z astrologią finansową wskazuje 6 sierpnia jako dzień w którym wyraźnie już zmierzać będziemy na północ, lub osiągniemy szczyty/dołki po czym nastąpi niespodziewane załamanie rynków.

05.08.2008

WE tryg PL r 6.53

06.08.2008

WE ingres Panna 6.19

MA opo UR r 20.37

ME opo NE r 20.40

09.08.2008

ME tryg PL r 20.17

10.08.2008

ME ingres Panna 12.50

VOC

7.08 11.01 – 13.26

pzdr

Syriusz

5.08.2008 16.15

Read Full Post »

Ostatni tydzień pokazał, że amerykański grizzly stoi na wyższym szczeblu duchowego rozwoju niźli nasz niedźwiedź brunatny.  Miś z pelikanowej krainy bardzo ładnie skorelował się z pełnią na Plutonie i opozycją Mars – Neptun skacząc na mordę bez asekuracji. Nasz brunatniak niemrawo czepiał się księżycowych aspektów, by pośliznąć się z lubością w piątek. W ten dzień stanął Uran, który zawracać indeksy lubi. To jedno z tych grubych wydarzeń, które potwierdzają lub kończą dominację jednej ze stron.
Poniedziałek rozpoczniemy od jałowego kursu Księżyca poprzedzonego nieprzyjemnym trójkątem syntetycznym z Marsem i Plutonem, a po jego zakończeniu Luna kwadratem zmierzać będzie w stronę Saturna, co skutecznie powinno hamować euforyczne zapędy. Jednocześnie zaktywizuje się Mars, który najpierw dojdzie trygonem do Plutona… ale to już wiemy. Sorry za brak aktualnych aspektów ale w trakcie pisania zostałem wciągnięty przez inne wydarzenia.
Zatem w skrócie – czy może dojść do odbicia? Oczywiście, że może, hie, hie. Rozpoczynamy nowy cykl księżycowy, w przeciwieństwie do ostatniego, oparty na dobroczynnych planetach. Jednak odległość nowiu od opozycji Wenus/Jowisz nie skłania mnie do wniosku, że będzie to szaleńcza jazda bez trzymanki w górę. Powiem szczerze, gdyby nie fakt, że spadliśmy już całkiem nieźle, nie przywiązywałbym większej wagi do tego nowiu, ale na bezrybiu i rak rba. Kolejnym potwierdzeniem możliwości odbicia jest fakt, że WIG20 zglebił w końcu na sensownym oporze, jakim jest linia Urana – 2515 i znajdujące się pod nią zasieki kilku linii planetarnych. Do ich przebicia potrzeba będzie trochę siły. Na DJIA do takiego wsparcia jeszcze trochę brakuje. Aspekty weekendowe, oprócz nerwowego kwadratu Merkurego z Uranem wydawać by się mogło, że sprzyjają bykom. Trygon Merkurego z Neptunem i Wenus z Uranem zazwyczaj wpływa na polepszenie nastrojów. I tak do 9/10 lipca kiedy opozycja Słońce/Jowisz i przede wszystkim koniunkcja Marsa z Satrunem spowodują kolejne zawirowania. Jeszcze raz podkreślam – świetlna przyszłość oparta jest bardziej na wyczerpaniu rynku i odrobinie dobrych energii, w normalnym układzie określiłbym to jako krótką korektę.
Czy coś może zakłócić sielankowe prognozy? Oczywiście. Trzeba się jednak trochę cofnąć i poczytać news’y z lutowego zaćmienia Księżyca, o którym wielokrotnie pisałem w aspektach. Jutro Mars egzekutor pyknie w punkt zaćmienia i jeśli to zadziała – „żywy stąd nie wyjdzie nikt”.
Ropa – rysowałem sobie różne Gann’y i linie planetarne,  i jakich interwałów bym nie wziął – przed nami niebo. Siła ciężkości jeszcze nas trzyma przy 140$ i cała nadzieja w niedzielnym trygonie Merkurego z Neptunem, który może cofnąć nas pod kreskę lub zaśpiewać „chwała na wysokościach”.
Skupiam się teraz na całkowitym zaćmieniu Słońca, które będzie 1.08.2008 roku. Jego pas biegnie od płn. granic Kanady, przez Artykę, Rosję, Mongolię(!) do Chin. Wszystko zależy od perspektywy czasowej z której rozpatrujemy wydarzenia.   Prognozowanie przed laty, że w 2008 zainteresowanie skupi się na Arktyce (topnienie i ropa) i Chinach (olimpiada) bybłoby strzałem w dziesiątkę. Czy czeka nas jescze coś? Nie wątpię i postaram się wytropić to w następnych odcinkach;). Nawiasem mówiąc, szukając jakichkolwiek wiadomości o Mongolii, natrafiłem na to, że pod pustynią Gobi może trochę złota w kolorze czarnym płynie, a odwiertów jak na lekarstwo. W Googlu ktoś pytał o ilość ropska pod piachem, ale gdy kliknąłem w link do YahooAnswers wyskoczyło Question Removed. Czyżby czekała nas kolejna „demokratyzacja” dzikiego kraju? Lubię te spiski;)

1.07.2008
MA tryg PLr 0.56
MA ingres Panna 18.21

3.07.2008
Nów 4.18 (luźny na WE opo JUr )
WE opo JUr 7.18

5.07.2008
ME kwa URr 13.07

6.07.2008
ME tryg NEr 12.46
WE tryg URr 20.31

VOC
30.06 8.42 – 10.03
2.07 9.08 – 9.52
3.07 22.13 – 4.07 10.15

pozdrawiam

Syriusz
3.07.2008 12.35

PS. Kolejne aspekty w połowie przyszłego tygodnia będą.

Read Full Post »

Trochę pooglądłem wykresiki i postanowiłem je zamieścić, bo takie ładne są.

DJIA z liniami Saturna i Gann Square’ami (niebieski od października do marca i oliwkowy do stycznia). Linie Saturna i GS’y ładnie  pracują na  edku, na GPW trochę gorzej. Od dawna się zastanawiam, czy się na jakąś platformę nie przenieść, bo tutaj to jakieś pokręcone jest. Wie ktoś, gdzie można notowania RT globalne  wykupić i podłączyć do programu nieplatformianego ?  Ropa, metale, żywność, indeksy?  Ale do rzeczy.

GS’y pociągnięte są od cen zamkięcia max do cen zamknięcia min. To co wewnątrz się nie liczy prognostycznie, jeno edukacyjnie. Istotne są linie biegnące poza kwadratami, bo to rzut w przyszłość, a najważniejsze są linie przecinające się – zwroty. Jak widać poniżej 1 oliwkowy był dokładny co do dnia, 2 jeszcze nie wiadomo, ale zapowiada się ładnie, a na dodatek wypadł w dniu zawracającego Saturna (ten szary ze strzałką). Wtedy też odbił się od linii planetarnej Saturna.  Zamieszanie wprowadził I niebieski, bo wykazał byczą tendencję. Brakuje dzisiejszego notowania, które zamknęło się nad linią Saturna z dolnej półki.

WIG20 sami rozkminicie, jak widać jest zdecydowanie mniej przyjazny  w interpretacji. Zbieżne jest to, że oba indeksy zaliczyły linię Saturna. Pisałem, że Saturn wychodząc z retro, będzie straszył. Jako, że astrologia jest językiem symboli trzeba nadmienić, że Żniwiarz zarządza także instytucjami dbającymi o stabilność, a ostatnie sesje na GPW wyraźnie świadczą o tym, że ONI robią wszystko, by chaosu nie było.

A dzisiaj, przynajmniej do 14 europejskie bysie powinny czuć się z lekka niekomfortowo.

Syriusz

8.05.2008 g.1.27

Read Full Post »

Aspekty 28.04 – 04.05.2008

Homeopatia rulez. Nie poddalem sie presji otoczenia, lekarzy, ani nawet swojego organizmu i nie zaserwowaem bombki nuklearnej pod postacia antybiotyku.  Dzieki homeopatycznemu wsparciu armia moich limfocytow i immunoglobin pokonala najezdzcow, a ze totalnej czystki nie bylo, szkolone sa nowe zastepy o zwiekszonym stopniu doswiadczenia ;).

Juz jakis czas temu pisalem, ze nie czuje rynku i nie wiem co sie dzieje. Od czasu do czasu wymyslam rozne hipotezy i chociaz na krotka mete sa trafne (zerodeklinacja Wenus 9.04 i powrot Saturna 19.04 do punktu eklipsy Ksiezyca z 21.02), dluzsze terminy nie potwierdzaja  ich wagi. O ile jeszcze rynki zagraniczne, szarpanie bo szarpanie, ale rosna wraz z ocieplajaca sie wiosna, to polska gielda jest kompletna poracha jesli chodzi o korelacje z Kosmosem. Miejcie to zatem na uwadze.

Przed nami tydzien z wypelnionym kosmicznym kalendarzem. Poniedzialek z ranca utworzy sie bisekstyl Merkury-Jowisz Uran. Charakter aspektow oraz planet wskazuja na byczy charakter tej figury  glownie za sprawa informacji. Teoretycznie wielki handel z targetem telekomunikacyjnym.  Pod koniec sesji moze byc nerwowo, gdyz (nie wyszczegolniony w rozpisce) Mars utworzy kwinkunks do Neptuna. Aspekt ten jest aspektem niepokoju, a polaczenie powyzszych planet ma bardzo zla slawe w astrologii finansowej. Na dobre powinien byc aktywowany pod koniec wtorkowej sesji, kiedy Merkury skwadraci Neptuna i rozpocznie sekstyl do Marsa. Merkury z Neptunem daje sciemy i falszywe informacje, a takze momenty kiedy racjonalne myslenie mozna w kieszen schowac. Czas scislego aspektu przypada na na info  o nieruchomosciach, a pozniej o zaufaniu konsumentow. Zaufanie przy tym ukladzie planet jest zartem na miare koalicji PIS-LPR-Samoobrona (chociaz ta powstala na sekstylu ME/NE).  Merkury z Marsem wskazuje na bardzo intensyny handel, co moze miec miejsce zarowno kiedy informacje przestrasza, jak i wtedy, kiedy sciemka zostanie lyknieta. Pamietacie pierepalki jak pol swiata odlaczyli od netu, bo delfin kabel przegryzl? Ci sami aktorzy grali. Oczywiscie jak Neptun to i ropa na celowniku.
Koniec naszego handlowego tygodnia nie oznacza konca atrakcji. Dwa dobre news’y to Wenus w Byku i Merkury w Bliznietach, czyli u siebie na chawirze. Teoretycznie powinno to ustabilizowac handel i uczynic go bardziej racjonalnym przez najblizsze tygodnie.
Gdy my bedziemy waletowali, swiat ogarnie wielki trygon, gdzie rozdajacym bedzie tym razem Wenus.Nie tak dawno zarowno w naszych komentarzach, jak i na innych stronach poswieconych astrologii finansowej rozgorzala dyskusja o dobroczynnym dzialaniu wielikego trygonu. Odnosilem sie do niego z duza rezerwa, chociaz wedle sztuki pozytywne wibracje powinny z niego wyplynac. Wibracji na pewno doswiadczyli Ci, ktorzy pod trygon zapakowali longi, bo na -150 pkt. kazdy zawibrowac musi. Tym razem sprawa jest podobna. Teoretycznie pozytywny uklad, ja jednak pozostaje przy swoim, bowiem jak widze Wenus z Plutonem i Saturnem jechana na dwa batyto ciezko jest mi byc bysiem.

Dalszy ciag aspektow na ten tydzien we wtorek, a beda to glowne atrakcje tygodnia.

Gann – rysujac kwadrat od pazdziernikowych szczytow do marcowego dolka w tym tygodniu przypadaja glowne zwroty na DJIA – 28, S&P – 29, WIG20 – 1.05. Wg idealnego ukladu oznacza to mniej wiecej tyle, ze w tyh dniach powinien byc szczyt i zawrotka lub pokonanie istotnych oporow i jazda w gore, w kazdym badz razie wyjasnienie sytuacji.

28.04.2008
ME sex UR  }04:35
ME tryg JU  }15:41

29.04.2008
ME kwad NE  } 15:10

30.04.2008
ME sex MA  }00:19
WE ingres Byk     15:34

01.05.2008
WE tryg PL            09:48

02.05.2008
WE tryg SA        00:20
ME ingres Bliznieta         22:00

03.05.2008
SA  zmienia ruch na prosty 05:07
ME kwad SA  }        21:50

04.05.2008
NE koniunkcja NO    21:11

VOC  (prawie nie bedzie w tym tygodniu)
30.04.2008  07:25 – .08.11
2.05.2008  11:34 – 12.51
4.05.2008  09:15 – 13.58

Syriusz

P.S. Sorki za brak polskiej czcionki.

Read Full Post »

Older Posts »