Feeds:
Wpisy
Komentarze

Archive for the ‘Sugerowane portfolio’ Category

Witam,

Dziś zamiast standardowego wpisu rozliczenie sugerowanego portfolio za 2015 rok.
Przypominam, że co roku, w ramach podziękowań za współpracę, proponuję użytkownikom serwisu AstroElliott kilka spółek do rozważenia na kolejny rok. Bardziej to zabawa niż rzeczywiste rekomendacje, których dawać nie mogę, ale robione rzetelnie, na podstawie zachęcająco wyglądających wykresów. Często nawet nie wiem czym dana spółka się zajmuje, nie mówiąc o jej raportach finansowych itp. Po prostu wychodzę z podstawowego założenia analizy technicznej, że wszystkie informacje zawarte są w cenach widocznych na wykresie, i na tej podstawie typuje spółki.  Ale do rzeczy.

Rok 2015 był trudnym rokiem dla inwestorów giełdowych. Dość powiedzieć, że indeks największych spółek W20 spadł o 20%, a indeks szerokiego rynku WIG o 10%.
Nieco lepiej prezentowały się indeksy średnich i małych spółek MW40 i SW80. Indeksy te wrosły odpowiednio o 2% i  9%. Trzeba jednak zaznaczyć, że 6% rynek dołożył w ostatnich dwóch tygodniach grudnia, kiedy to fundusze urządziły mini rajd św. Mikołaja. Bez tego rajdu, jeszcze 15 grudnia, MW40 był na -4%, a SW80 na +2%.
Otoczenie więc nie rozpieszczało. Na pewno nie był to okres kiedy można było kupić akcje i o nich zapomnieć. Rynek wymagał aktywnego pilnowania swoich inwestycji, a kto zastosował się do zasady „sell in May and go away” tym razem uratował zyski lub chociaż uchronił się przed stratami. W niektórych przypadkach był to nawet marzec.

Na tym tle wybrane w 2014 roku spółki prezentowały się nieźle, choć nie obyło się bez wpadek. Ale po kolei:


 1. Capital – strata r/r – 19%, ale kto uciekł w marcu, kiedy przełamany został trend wzrostowy mógł się cieszyć 20% zyskiem.

 2. Impel – strata r/r – 2%. Tu jednak przypomnę graliśmy pod wybicie z TR i to wybicie nastąpiło. Kto zamknął pozycję w końcu marca mógł zabrać ze stołu 13%

 3. Kino Polska – strata r/r – 8%. Tu liczyłem na wybicie ponad średnie kroczące i takie wybicie nastąpiło. Niestety kurs załamał się w marcu i od tamtej pory walor cierpi z powodu tego nieudanego wybicia. Kto zamknął pozycję w marcu mógł zyskać 36%!

 4. MFO – niezły zysk r/r + 19%. Maksymalnie przy zamknięciu pozycji w maju – 29%

 5. MLG – niezły zysk r/r + 11%. Maks. 17%

 6. Newag – tu skucha na całego – strata r/r – 25%. Maks. 2%. Tu przypomnę jednak, że kierowałem się fundamentami, czego zazwyczaj nie robię. Miała być kasa z UE na kolej i Newag miał być tego beneficjentem. Dodatkowo kurs był w trendzie wzrostowym. Rezultat wiadomy. Największa strata na portfolio. Tu trzeba było uciekać już w styczniu, przy przełamaniu wzrostowego trendu. Nauczka – jesteś technikiem, olej fundamenty.

 7. Orbis – gwiazda portfolio. Najwyższy zysk r/r/ + 40%. Maksymalnie, przy zamknięciu pozycji w październiku 53%!

 8. PC Rokita – solidny wzrost + 27%. Maksymalnie tyle samo bo walor szczyty osiągnął pod koniec roku.

 9. Stalexport – solidny wzrost + 18%. Maksymalnie 26% – były dwie okazje bo walor szczytował podwójnie. Niestety może to zwiastować załamanie trendu, zwłaszcza że linia trendu jest przełamana. Zamykałbym pozycje ASAP.

 10. Vigosystem – solidny wzrost 29%. Maksymalnie 36% przy sprzedaży w październiku. Tu również trend wzrostowy został przełamany, a obecnie wykreślona została powrotna do linii trendu. Do zamknięcia ASAP.

Całość dała średnio 9% zysku r/r, a przy maksymalnych zamknięciach teoretycznie było do wyciągnięcia 26%.

Co ciekawe lepiej pracowały spółki z listy rezerwowej. I tak:


 1. Autogaz – wzrost r/r + 7% , ale tu przypomnę graliśmy falowo, na odbicie po równości fal C = A. Zamknięcie przy końcu odbicia dałoby + 25%

 2. Immobile – solidny wzrost r/r + 36%. Maks do wyciągnięcia + 38%.

 3. Netmedia – solidny wzrost r/r + 38%. Maks do wyciągnięcia + 62%

 4. Wandalex – tu było grubo! Wzrost r/r/ + 64%. Maks do wyciągnięcia + 156%!

 5. Wilbo – Rybki z Wilbo dobrze pływały po GPW i dały zysk r/r + 38%. Maks + 43%

Całość spółek rezerwowych dała średnio 36% zysku r/r, a przy maksymalnych zamknięciach teoretycznie było do wyciągnięcia 65%!

Komplet  wyliczeń, wraz z zachowaniem się indeksów prezentuję w poniższej tabeli:

Typy na 2016 rok znajdą się w serwisie jutro lub najdalej w poniedziałek. Nie wiem czy zdążę na jutro przejrzeć wszystkie wykresy z GPW. Jest tego prawie 500 szt…

Pozdrawiam

LeM

Read Full Post »