Feeds:
Wpisy
Komentarze

Archive for the ‘Elliott FAQ’ Category

Witam,

W związku z wyjazdem Fusy w tym tygodniu okrojone do wykresów WIGu i kontraktów na FW20. Być może resztę uda mi się zamieścić w poniedziałek ale tego nie obiecuję bo będę miał ciężki dzień.

Jeżeli chodzi o nasze kontrakty to wracam do oznaczeń pokazywanych w zeszłym tygodniu. Mają one mankament w postaci minimalnego zachodzenia fali iv na i. Puszczam to jednak z poniższych powodów:

a) Zachodzenie na kontraktach na wykresie liniowym 5 min nie występuje więc dla mnie go NIE MA. Lament tickowców mnie nie interesuje.
EDIT: Okazuje się, że brakowało mi w danych jednego dnia – 26 marca. Po uploadowaniu tego dnia zachodzenie występuje na interwałach poniżej 60 min. Jak poniżej napisałem ten interwał jest dla mnie wiążący. Przy poprawnie narysowanej pierwszej świecy godzinowej z dnia 8 kwietnia (od 8:30 do 9:30 a nie jak na stooq od 8:30 do 9:00) zachodzenie nie występuje a wykres wygląda następująco:

Na świecach ewentualnie można się czepiać cieni – dla mnie liczy się close pełnej godziny bo gdyby ten zakres miał być istotny utrzymałby się dłużej niż 60 min :

Aby uzyskać poprawne wyświetlanie świecy godzinowej z danych ze stooq.pl, bossy, parkietu należy w Downloaderze Metastocka poprawnie wpisać trading time – od 8:30 do 16:30. Domyślne ustawienie – 0:00 do 0:00 powoduje błąd, o którym wspominałem powyżej.

b) Rynek kreśląc piątkę w dół pokazał, że to ja miałem rację, przynajmniej na razie. Poprawienie ostatnich szczytów może to zmienić – zapewne ku uciesze tickowców ;P
c)  Płytkość naszego bajora może powodować czasem takie sytuacje jak powyższa.  Ważne jest aby rozpatrzyć możliwie wiele innych sensownych interpretacji i jeżeli wersja z mankamentem wydaje się najsensowniejsza to grać wg niej, pamiętając o stopach.
d) Na indeksie sprawa ma się nieco gorzej ale nadal na wykresie liniowym o interwale wyższym niż 30 min zachodzenia nie ma.
e) Większość uznanych elliotowców twierdzi, że mankamentów pozbawione mają być wykresy EOD.  Na intraday, zwłaszcza na niepłynnych rynkach mogą pojawić się chocki klocki.
f) Dla mnie interwałem, który powinien być bez zastrzeżeń jest liniowy 60 min. Oczywiście nie oznacza to, że dyskwalifikuje zachodzenia na mniejszych interwałach. Absolutnie nie. Puszczam je tylko w sytuacji gdy nie widzę innego sensownego oznaczenia – z naciskiem na „sensownego”. Wkładanie wszędzie złożonych fal korekcyjnych uważam za nonsens – struktury takie są sporadyczne i pojawiają się dużo rzadziej niż struktury proste.
g) Ważniejszy do oceny jest zawsze indeks bazowy.

Ponadto prywatnie uważam, że ktoś kto schodzi z analizą elliottowską poniżej interwału 5 min nigdy tej techniki nie stosował w praktyce. Analizy takie, jak również dyskusje na ich temat mają wg mnie charakter akademicki. Postaram się aby tego typu wykresy nie pojawiały się na blogu zbyt często. Przeszkadzają mi one w pracy, tworząc niepotrzebny szum i utrudniając ogląd sytuacji.

FW20 (60 min/5 min):
Wersja 1:

Wersja 2:

W krótkim terminie struktura ruchu jest oznaczona identycznie. W dłuższym okresie jednak jest on umieszczony w zupełnie innym miejscu. W wersji pierwszej jest to podfala ii w 5 – wg mnie mało prawdopodobne ale nie niemożliwe.
W wersji drugiej ruch ten stanowi podfalę (a) wzrostowej korekty B Primary.
W przyszłym tygodniu powinniśmy po korekcie wyrysować jeszcze co najmniej jeden impuls spadkowy.
Pokonanie ostatnich szczytów anuluje obie wersje oznaczeń w krótkim terminie.

WIG (60 min):

Na WIGU sytuacja podobna do FW20, z tym, że ten indeks daje jeszcze formalną możliwość na kontynuację ruchu do góry w bieżącym impulsie. Zejście poniżej 27 tys. punktów anuluje taką możliwość.

Jeszcze na szybko może wykres EUR/PLN bo mam akurat gotowy a szkolenia raczej nie dam rady nagrać:

Wg mnie do wykreślenia pozostaje piąta fala w C Minor. Ten ruch powinien zakończyć strukturę prostą ABC Minor. Czy będzie to koniec korekty? Możliwe, ale nie sposób tego przewidzieć obecnie. Wszystko powiedzą nam struktury falowe kreślone po zakończeniu ruchu ABC.

DJIA (60 min/10 min):

Na DJIA wykreślony jest Contracting Ending Diagonal. W wersji pierwszej jest to trójfalowa podfala (c) w trójkącie 4 Primary.
Taką samą strukturę tylko oznaczoną jako (a) w B Primary można oznaczyć w wersji drugiej. Wyjście ponad 8233 pkt na DJIA anuluje hipotezę o ED gdyż w takim wypadku fala trzecia w klinie byłaby najkrótsza. Odpowiedni poziom na SP500 to 885. W przypadku pokonania tych poziomów fale w krótkim okresie będzie można rozpisać następujaco:

Wersja trzecia w przypadku trójfalowego podejście będzie anulowana.

Pozdrawiam

LeM

Read Full Post »

Witam,

Zapraszam na kolejną część szkolenia na podstawie pary EUR/PLN:

Szkolenie 9 – korekta

Pozdrawiam

LeM

Read Full Post »

Witam,
Zapraszam na kolejny odcinek szkolenia z analizy elliottowskiej na podstawie pary EUR/PLN.

Szkolenie 8 – Impuls/Korekta.

Plik do ściągnięcia: http://www.sendspace.com/file/uj3bu8

Pozdrawiam
LeM

Read Full Post »

Szkolenie 7 – Korekta/Impuls.

link do pliku: http://www.sendspace.com/file/1jq1n4

Suplement: Poprawienie ostatnich dołków oczywiście zaneguje hipotezę o pierwszym impulsie wzrostowym w fali (5).

Pozdrawiam
LeM

Read Full Post »

Film:

Szkolenie 6 – Korekta

Plik do ściągnięcia:

http://www.sendspace.com/file/y8g82y

Jeżeli się zapcha to proszę wrzucić na rapidshera

Edit:
Napisałem przy okazji któregoś ze szkoleń, że szczyt z 1929 roku bywa oznaczany jako fala B we Flat. Nie pamiętałem wtedy u kogo takie oznaczenie widziałem. Oto one:

Pozdro

LeM

Read Full Post »

Szkolenie 5 – Korekta

Film do ściągnięcia:

http://www.sendspace.com/file/tf4rhq

Read Full Post »

Witam,

Zapraszam wszystkich na czwarte szkolenie dotyczące TFE. W tym odcinku zajmujemy dalej impulsem, a w nim zasięgami fal wzrostowych – trzeciej i piątej.
Szkolenie można obejrzeć tu:

Szkolenie 4 – Impuls

lub ściągnąć tu:
http://www.sendspace.com/file/5zcp4c

część trzecia do obejrzenia tu:

szkolenie 3: Impuls

Pozdrawiam

LeM

Read Full Post »

Witam,

Zapraszam na trzecie szkolenie z analizy elliottowskiej:

szkolenie 3: Impuls

Plik jest do ściągnięcia tu: http://www.sendspace.com/file/hc4zsb

Gdyby sendspace się zatkał prośba o umieszczenie pliku również na rapisdshare (ja nie mam zdrowia do tego serwisu).
Jednocześnie gdyby ktoś znał serwis gdzie można bezstratnie umieszczać filmy w sieci to poproszę o namiary.
Youtube i Dailymotion odpada bo wykresy tracą czytelność po przekodowaniu w tych serwisach

Edit: Mała errata do szkolenia. Powiedziałem o analogiach z 29 rokiem i fali b. Sprawdziłem i jednak Prechter i Zoran Gayer oznaczają tę falę jako szczyt impulsowej fali. Natomiast widziałem wykres z oznaczeniem o jakim wspominałem na szkoleniu. Nie mogę tego znaleźć ale na pewno nie jest tak jak powiedziałem, że wszyscy elliotowcy oznaczają ten ruch jako fala b. Sorki za nieścisłość. Tak czy siak w naszym przypadku ruch jest trójfalowy a to wyklucza impuls.

EDIT2:

Dygresja po dyskusji na jednym z forów, gdzie oczekiwania co do analizy elliottowskiej są co najmniej takie jak do św. Graala.

„Nie wiem ale chyba muszę napisać FAQ do Elliotta.
Jakoś wszyscy oczekują, że to jakaś szklana kula która jest jednoznaczna i nieomylna. Tak NIE jest.
Owszem, zdarzają się dość często sytuacje kiedy zasady i reguły jednoznacznie pokazują to co może się zdarzyć ale nie jest to stan permanentny.
W większości przypadków jest to gra prawdopodobieństw i chodzi o to aby znaleźć tę, która daje więcej oddsów na wygraną.
Dokładnie tak jak w pokerze. Jeżeli masz 80% oddsów na najmocniejszy układ to grasz wg tej statystyki a bad beat przyjmujesz na klatę bo to się zdarzyć może tylko 20 razy na 100 takich układów.
W długim okresie i tak zgarniesz pulę w 80% przypadków.”

Mówiłem o tym w tym odcinku szkolenia więc to dobre miejsce aby napisać to wyjaśnienie.


Pozdrawiam

LeM

Read Full Post »

Witam,

Zapraszam zainteresowanych do ściągnięcia drugiej części szkolenia z analizy elliotowskiej.  W tym odcinku kontynuujemy opisywanie ruchów na parze EUR/PLN.

http://www.sendspace.com/file/txq23m

Pierwsza testowa część jest do ściągnięcia pod poniższym adresem:

http://www.sendspace.com/file/zlvnmu

Pozdrawiam

LeM

Read Full Post »

Kreski

Chciałbym przypomnieć Czytelnikom,  że zielone i czerwone kreski, które pojawiają się na wykresach falowych oznaczają prognozowany KIERUNEK ruchu a nie jego ZASIĘG cenowy czy czasowy.

Pozdro

LeM

Read Full Post »